Kasza gryczana: właściwości i wartości odżywcze produktu 

Choć w większości polskich domów królują ziemniaki, to właśnie kasza gryczana zasługuje na uwagę każdego człowieka. Na tle innych dostępnych w sklepach spożywczych kasz, to właśnie ona posiada największą ilość witamin oraz składników odżywczych, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. 

Kasza gryczana powstaje z gryki, która nie jest zbożem, a rośliną, dzięki czemu jej spożycie nie grozi osobom cierpiącym na alergie pokarmowe na zboża. To jednak nie jedyna zaleta kaszy gryczanej! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat właściwości oraz wartości odżywczych produktu, przeczytaj nasz poniższy artykuł! 

Wpływ kaszy gryczanej na organizm człowieka 

Kasza gryczana ma bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka, a jej regularne spożywanie może usprawnić i wzmocnić pracę układu trawienia oraz sercowo-naczyniowego. Kasza charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika, który odpowiada za regulację pracy jelit, a także żelaza, witaminy E oraz kwasu foliowego. Warto wspomnieć również o tym, że w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku kaszami, kasza gryczana nie zakwasza organizmu.

Wartości odżywcze kaszy gryczanej 

Kasza gryczana jest źródłem białka, które swoim składem przypomina białka roślin strączkowych. Oznacza to mniej więcej tyle, że jest ono bardzo dobrej jakości, dzięki czemu bez większych problemów pozwoli nam na spełnienie naszego dziennego zapotrzebowania. W składzie kaszy gryczanej znajdują się również aminokwasy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, takie jak lizyna oraz tryptofan, których organizm ludzki nie wytwarza samodzielnie. Kasza nie zawiera dużej ilości tłuszczy, za to w stu gramach kaszy znajdziemy aż siedemdziesiąt gram węglowodanów. Kasza gryczana jest również źródłem witamin takich jak np. witamina B1, B2 czy PP, oraz składników mineralnych np. potas, wapń, magnez, cynk i fosfor. 

Jak widać, kasza gryczana jest produktem spożywczym, który może dostarczyć naszemu organizmowi wszystko co potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, a do tego możemy na jej podstawie wykonać wiele smacznych i sycących posiłków.