Acetylcysteinum Flegamina 600mg 10 tabl

5,02

Opis

Acetylcysteinum Flegamina 600mg to lek w postaci tabletek musujących o cytrynowym zapachu. Lek rozrzedza wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, dzięki czemu ułatwia jej odkrztuszanie. Tabletki musujące są pakowane w polipropylenowe tuby z białym polietylenowym korkiem, zawierającym środek pochłaniający wilgoć (60% sito molekularne oraz 40% żel krzemionkowy).

Wskazania: zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych podczas zapalenia oskrzeli.

Skład: 1 tabletka musująca zawiera 600mg acetylocysteiny, substancje pomocnicze tabletki to kwas cytrynowy, bezwodny, sodu wodorowęglan, kwas adypinowy, powidon K-25, aspartam (E 951), aromat cytrynowy (zawiera maltodekstrynę, sacharozę, gumę arabską (E 414), triacetynę (E 1518), alfa-tokoferol (E 307)).

Działanie: lek rozrzedza wydzielinę dróg oddechowych oraz ułatwia jej odkrztuszanie u pacjentów z zapaleniem oskrzeli związanym z przeziębieniem.

Dawkowanie: dorośli i młodzież powyżej 14 roku życia powinni przyjmować 1 tabletkę musującą raz na dobę. Tabletkę należy rozpuścić w szklance wody, po czym wypić zawartość całej szklanki. Lek można przyjmować niezależnie od posiłku, jednak nie dłużej niż przez okres 5 dni.

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na acetylocysteinę lub którykolwiek ze składników leku, nie wolno stosować leku u dzieci, które nie ukończyły 14 roku życia ze względu na wysoką zawartość substancji czynnej. Acetylocysteina wpływa drażniąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego, w związku z tym u pacjentów z astmą oskrzelową oraz choroba wrzodową żołądka należy zachować ostrożność, zwłaszcza podczas jednoczesnego stosowania tego leku z innymi lekami wykazującymi takie działanie. Acetylocysteinę należy stosować ostrożnie u pacjentów z nietolerancją histaminy oraz unikać długotrwałego stosowania, gdyż Acetylcysteinum Flegamina wpływa na metabolizm histaminy i może prowadzić do objawów jej nietolerancji. W jednej tabletce musującej lek zawiera 150mg sodu, co odpowiada 7,65% zalecanej przez WHO maksymalnej 2g dobowej dawki sou u osób dorosłych. Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów będących na diecie z kontrolowaną zawartością sodu. Ze względu na zawartość aspartamu, który jest źródłem fenyloalaminy, lek może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować Acetylcysteinum Flegamina ze względu na zawartość sacharozy. W przypadku stosowania acetylocysteiny w okresie ciąży i karmienia piersią należy dokładnie rozważyć stosunek korzyści do ryzyka. Nie ma dostępnych informacji dotyczących przenikania acetylocysteiny do mleka kobiecego. Brak danych dotyczących wpływu acetylocysteiny na zdolność prowadzenia pojazdów.

Przechowywanie: przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni C w szczelnie zamkniętym pojemniku w celu ochrony przed wilgocią.

Działania niepożądane: u pacjentów stosujących acetylocysteinę bardzo rzadko odnotowywano ciężkie reakcje skórne, tj. zespół Stevensa-Johnsona i zespół Lyella. W przypadku zauważenia nowych zmian na skórze pacjent powinien przerwać stosowanie acetylocysteiny i niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną. Stosowanie acetylocysteiny, zwłaszcza na początku leczenia, może spowodować upłynnienie śluzu, prowadząc w ten sposób do zwiększenia objętości wydzieliny oskrzelowej. W przypadku, jeżeli pacjent nie jest w stanie dostatecznie odkrztusić, należy wdrożyć odpowiednie postępowanie pomocnicze. Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania acetylocysteiny u kobiet w ciąży. Badania przeprowadzone na zwierzętach nie wskazały bezpośredniego lub szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka i/lub płodu lub rozwój pourodzeniowy. Niezbyt częstymi działaniami niepożądanymi, które mogą wystąpić w czasie stosowania Acetylocysteinum Flegamina są: zaburzenia układu immunologicznego, ból głowy, szumy uszne, tachykardia, wymioty, biegunka, zapalenie jamy ustnej, ból brzucha, nudności, pokrzywka, wysypka, obrzęk naczynioruchowy, świąd wyprysk, gorączka, niedociśnienie tętnicze. Istnieją bardzo rzadkie doniesienia o występowaniu ciężkich reakcji skórnych, takich jak zespół Stevensa-Johnsona i zespół Lyella związane z czasowym przyjmowaniem acetylocysteiny. W większości zgłoszonych przypadków przyjmowano co najmniej jedną inną substancję farmaceutyczną, która mogła nasilać opisane działanie śluzówkowo-skórne. Należy niezwłocznie zwrócić się o poradę lekarską i natychmiast przerwać podawanie acetylocysteiny w razie pojawienia się nowych zmian skórnych i błony śluzowej. Różne badania potwierdziły zmniejszenie agregacji płytek podczas podawania acetylocysteiny. Znaczenie kliniczne tego działania jest jeszcze niejasne.

Interakcje: badania dotyczące interakcji leku dotyczą tylko osób dorosłych. Jednoczesne stosowanie Acetylcysteinum Flegamina z lekami przeciwkaszlowymi może spowodować niebezpieczne zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych na skutek zmniejszenia odruchu kaszlowego. Węgiel aktywowany może osłabiać działanie acetylocysteiny. Ze względów bezpieczeństwa acetylocysteinę i antybiotyki podawane doustnie należy przyjmować oddzielnie, w odstępie co najmniej 2 godzin. Nie dotyczy to cefiksynu i lorakarbefu. Jednoczesne stosowanie Acetylcysteinum Flegamina z nitrogliceryną może nasilić działanie rozszerzające naczynia krwionośne i przeciwagregacyjne płytek krwi. W przypadku, gdy takie połączenie jest uznane za konieczne, pacjent powinien być nmonitorowany pod kątem wystąpienia niedociśnienia, które może być ciężkie i na które może wskazywać ból głowy. Acetylocysteina może wpływać na oznaczenie salicylanów metodą kolorymetryczną. Acetylocysteina może wpływać na wyniki oznaczania ciał ketonowych w moczu. Nie zaleca się stosowania acetylocysteiny z innymi produktami leczniczymi.

Podmiot odpowiedzialny:
Teva B.V.
Swensweg 5
2031GA Haarlem
Holandia

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Zdrowie

objawy złamania, jak podnieść niskie ciśnienie, powiększone węzły chłonne pod pachą, chorwacja obostrzenia, okłady, co jedzą modliszki, układ pokarmowy człowieka rysunek, obrzezanie mężczyzn, wymioty z rana, lipaza trzustkowa, hormonoterapia, nasada nosa, zapalenia mięśnia sercowego, gdzie kupić dobry miód, grzybica ogólnoustrojowa badania

yyyyy